Cilt Analizi

Normal, yağlı, kuru, kombinasyonlu veya hassas cilt tipleri hakkında söylentileri duymuşsunuzdur. Sizce sizin cildiniz hangisi?

Cevap çok basit zamana ve maruz kaldığınız mekân tipine ve vücudunuzun gereksinimlerine göre değişebilir. Örneğin, gençler normal yaşta olanlardan daha normal bir cilt türüne sahiptir.

Cildinizin tipini bilmek, cildinize uygun, doğru ürünleri almanız ve doğru tedaviyi seçmeniz anlamına gelir. Ayrıca tercih nedenleriniz sizin cildinizi belirlemenize yönelik ipuçlarını ve püf noktalarını bulmanıza yardımcı olabilir. Cilt Tipleriniz aşağıda analiz edilen belirli tipler gurunda yer alabilir.

Normal Cilt: Bu cilt tipi pürüzsüz bir doku ve ince gözenekli pembe, berrak bir yüzey görünümündedir.  Normal deri genç insanlarda sık görülür.

Yağlı: Bu tip cilt, aşırı yağlı sebase bezlerden dolayı cilt yüzeyinde lipidlerin artması ile karakterizedir. Parlak ve kalın, genellikle genişleyen gözeneklidir. Yağlı cilt siyah noktalara ve diğer lekelere açıktır. Kadınlarda olması gerkenden daha sık görülür ve çoğunlukla ergenleri ve gençleri etkiler.

Kuru: Kornea katmanında nem eksikliği ile nitelendirilen kuru cilt sıkışmaya ve hatta pullanmaya neden olur. Özellikle yanaklarda ve gözlerin çevresinde cilt donuk görünür. Üzerinde vurgulanmış ince çizgiler ve kırışıklıklar bulunan elastikiyetten yoksun olabilir. Daha ağır vakalarda kaşıntı ve yanma meydana gelebilir. Aşırı kuru ciltlerde çatlama ve fissür belirtileri görülür.

Kombinasyon: Kombinasyon cildi vücudun bazı yerlerinde daha kuru, diğer lokalizasyondaki yağlı. Karışık yüz cildi yanaklarda ve gözlerin çevresinde kuruluk eğilimi gösterirken, t-bölgesinde (burun, alın, çene) yağlı olur. Kuru bölümler ve yağlı parçalar farklı cilt bakım rejimlerine ihtiyaç duyar.

Hassas Cilt: Cildiniz ince gözeneklidir, kolayca tahriş edilebilir ve kızarıklık eğilimi gösterir. Hassas cilt genetiktir ve kötü beslenmeye, hava değişikliklerine, hormonal dengesizliğe ve bazı kozmetik ürünlere tepki gösterebilir. Hassas cilt, cildi iyileştirmek ve belirtilerinizi hafifletmek için nazik ve rahatlatıcı doğru cilt bakım ürünleri ile tedavi edilmelidir.

Kozmetik ve moda endüstrisinde, cilt tonu renk eşleştirme, kişisel renk veya mevsim rengi olarak da adlandırılan renk analizi, bir kişinin cilt rengini, göz rengini ve saç rengini eşleştirmek için giyim ve makyaj renklerini bulma işlemidir. Amaç, bir kişinin doğal renklerine en uygun renkleri belirlemek ve sonuç genellikle gardırop planlama ve stil danışmanlığı için bir yardımcı olarak kullanılabilir.

Cilt tipiniz genellikle genetik yatkınlığa bağlıdır, ancak bir cilt durumunu kötüleştirebilecek alışkanlıklar vardır. Cilt türünüzü saptamak ve düzgün şekilde tedavi etme yollarını anlamak, ömür boyu açık, sağlıklı görünen bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. Her cilt tipi özel bir karakteristik ve semptom grubuna sahiptir ve bu nedenle özel dikkat gerektirir. Kişisel cilt tipinizi öğrenmek ve en iyi nasıl tedavi edeceğinizi belirlemek için bir cilt uzmanına başvurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir