Saç Analizi

Saç Analizi ülkemizde hastaneler, klinikler, saç ekim merkezleri gibi saç ekimi öncesinde bilgi edinmek amacı ile uygulanan ve tavsiye edilecek tedavi yöntemlerinin belirlenmesinde kullanılan ve genel olarak saç ektirmek isteyen kişilerin başvurduğu bir analiz yöntemidir.

Saç Analizi sadece saç ekimi yada saç konusunda tedavi yöntemlerinin araştırıldığı bir analiz yönteminin dışında bir çok amaca hizmet edebilir. Saç analizleri, insanların kan akrabaları olup olmadığını kontrol etmek için de kullanılabilir.

Adli saç analizi değerlendirerek bir suçluyu belirlemenize yardımcı olmak için yapılabilecek saç köküne bağlı hücrelerden DNA yapısı analiz edilebilir.

Saç örnekleri belirli kimyasallarla test edilir ve mikroskop altında incelenir. Saç analizi, kurşun veya civa gibi ağır metallerin neden olduğu zehirlenmeyi kontrol etmek için de kullanılabilir.

Fiziksel ve bilişsel yeteneklerin saç dokusu mineral analizi (HTMA) kullanılarak optimize edilebildiğini, biyokimya dengesinin sağlanması gerekliliğini de savunan uzmanlar veya kuruluşlar da vardır.

Bahsedilen kişi ve kuruluşlar besin, mineral seviyeleri ve bunların karşılaştırmalı ilişkileri (oranlar) doğrultusunda; hücrelerin ne kadar iyi çalıştığını ve fiziksel ve bilişsel performansı nasıl etkilediğini, saç mineral analizini kullanarak vücut kimyasını düzeltmek ve hücre işleyişini iyileştirmeye katkı sağlayacaklarını düşünmektedirler.

Bazı uzmanlar, ürünler yada analistlere göre, insanların sorunlarına yönelik yapılan çalışmalar yorgun olduklarında, bir enerji içkisi gibi uyarıcı kullanabilmeleri, bazen dinlenmek için sakinleştirici, alkollü içecek veya başka bir ilaç kullanmaları HTMA gerekliliği konusunda çalışan uzmanlar tarafından insan vücuduna tesir eden maddelerin biyokimyanızı etkilediğini fark ederek, bu dengenin sağlanması gerektiğini savunmaktırlar.

Çoğu doktor ve sağlık uygulayıcısı, bir saç mineral analizinin yalnızca basit mineral ve metal seviyeleri gösterdiğini düşünmektedir. Bu testlerin doğruluğu ve geçerliliği büyük ölçüde küçümsenebilir veya yanlış anlaşılabilir. Uzun yıllarda yapılan çalışmaların analiz edilerek net bir sonuç ortaya koyulması, sağlığınızı daha iyiye yönlendirebilmeniz için uzman görüşleri ile birlikte analiz sonuçlarına güvenmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir